OBELEŽAVANJE I REGISTRACIJA PASA I MAČAKA
Grad Novi Sad je Odlukom o držanju domaćih životinja, odnosno članom 21 koji se odnosi na kućne ljubimce, utvrdio obavezu obeležavanja i registracije pasa i mačaka. Obeležavanje se sprovodi u skladu sa novim Pravilnikom o načinu obeležavanja i registracije pasa i mačaka koji je 2012. godine objavilo Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede odnosno Uprava za veterinu.
Ovim Pravilnikom je propisana obaveza za vlasnike odnosno držaoce pasa i mačaka da obeležavaju i registruju pse i mačke i to najkasnije 90 dana od datuma rođenja, odnosno prilikom prve vakcinacije protiv virusnih bolesti, odnosno pre napuštanja legla. Ovoj obavezi takođe podležu i uvezeni psi i mačke koji nisu trajno obeleženi, a obeležavanje se vrši 15 dana od dana ulaska u Republiku Srbiju.
Obeležavanje pasa i mačaka vrši se mikročipovima
Mikročipovanje je identifikacija životinje na sasvim jednostavan i bezbolan način čime se zamenjuje stara metoda obeležavanja, tetoviranje. Ovaj oblik identifikacije ljubimaca je zakonska obaveza koju je EU donela zakonskom regulativom 04.10.2002. godine, a u skladu sa njom se primenjuje i u našoj zemlji.
Mikročip predstavlja digitalan kod koji se sastoji od 15 cifara koji su karakteristični za svaku zemlju (prve tri cifre su kod države - 688 je kod Republike Srbije). U skladu sa internacionalnim standardima ISO 11784 i 11785 koji se primenjuju i kod nas to je jedina informacija koju mikročip sadrži, a tehnologija koja se koristi za prenos informacije je RFID (radio frequency identification).
Na koji način se izvodi mikročivanje
Mikročip je deponovan u iglu injektora i veoma je malih dimenzija, veličine zrna pirinča. Aplikuje sa leve strane srednjeg dela vrata ispod kože psa ili mačke i posle 5-10 dana se oko njega razvija vezivnotkivna kapsula koja onemogućava da čip "putuje" telom. Mogućnost čipovanja životinje imaju samo licencirani veterinari koji odmah po čipovanju životinje, istu unose u Centralnu bazu podataka koju vodi Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine, Uprava za veterinu RS. Osim relevantnih podataka o obeleženoj životinji u Centralnu bazu se unose i podaci o vlasniku (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana, adresa, broj telefona). Na kraju se čitav proces zaokružuje tako što se vlasniku, odnosno držaocu psa ili mačke izdaje čitko popunjen Pasoš
Očitavanje mikročipa se vrši pomoću odgovarajućeg čitača za mikročip koji se provlači iznad leve strane vrata, pri čemu se obezbeđuje utvrđivanje identiteta vlasnika i osnovnih podataka životinje.
Uz čipovanje obavezna je i vakcinacija protiv besnila, pa je za ovu uslugu neophodno izdvojiti od 1000 do 2000 din u zavisnosti od ambulante u kojoj se vrši intervencija.

Najčešće postavljana pitanja

Sistem obeležavanja pasa i mačaka u skladu sa Pravilnikom Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede čine tri neizostavna koraka:.
- Mikročipovanje
- Izdavanje pasoša
- Upis u Centralnu bazu