DELATNOST "JKP ZOOHIGIJENA I VETERINA NOVI SAD"
Grad Novi Sad je na svojoj teritoriji poslove prikupljanja, prevoza i zbrinjavanja napuštenih pasa i mačaka, njihove trijaže, vakcinisanja, sterilisanja, čipovanja i ponovna puštanja iz prihvatilišta poverio Javno komunalnom preduzeću „Zoohigijena i Veterina Novi Sad“ Novi Sad
Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE) preporučuje da programi kontrole brojnosti populacije uličnih životinja moraju da se zasnivaju na humanim metodama, pre svega na sterilizaciji. Strategija „uhvati-steriliši-pusti“ je metod koji je uveden kao humana alternativa eutanaziji, a za ograničavanje brojnosti populacije napuštenih pasa i mačaka.
Veliki broj napuštenih pasa i mačaka na teritoriji Grada u najvećoj meri predstavlja posledicu ponašanja vlasnika, građana i prirodne reprodukcije. Tačan broj napuštenih pasa i mačaka je veoma teško odrediti, jer postoji veliki broj vlasnika pasa ili mačaka koji svoje kućne ljubimce svesno ili nesveno puštaju bez kontrole, što doprinosi povećanju njihove reprodukcije.
Program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka
Udomljavanje napuštenih pasa i mačaka iz prihvatilišta je najhumaniji način njihovog zbrinjavanja, i tom prilikom moraju biti vakcinisani, sterilisani i obeleženi. Grad Novi Sad je početkom 2014. godine usvojio Program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na svojoj teritoriji.
Ciljevi donošenja ovog programa su:
smanjenje napada na građane kao i narušavanja javnog reda i mira
smanjenje troškova u slučaju odštetnih zahteva građana
sprečava se širenje i prenošenje zaraznih bolesti, kao i bolesti koje su zajedničke ljudima i životinjama (zoonoze)
sprečava se rasturanje otpada iz posuda za sakupljanje otpada i sprečava se prljanje površina javne namene
podizanje ukupne svesti svih građana
humano postupanje sa životinjama je mera koja je u interesu i ljudi i životinja
Na koji način će navedeni ciljevi biti realizovani?

Registracija i obeležavanje napuštenih pasa i mačaka

Poboljšanje uslova u Prihvatilištu
Pod poboljšanjem uslova u prihvatilištu podrazumeva se stalno unapređivanje odnosa i tretmana zbrinutih pasa i mačaka, kao i obezbeđivanje uslova za postupanje sa napuštenim psima i mačkama u skladu sa savremenim principima, propisima, standardima i načelima, poboljšanje zdravstvenog stanja svih pasa i mačaka u Gradu.

Sterilizacija napuštenih pasa i mačaka
Sterilizacija je najefikasnija mera kojom se smanjuje populacija napuštenih pasa i mačaka, reguliše brojnost populacije u prihvatilištima, kao i njihova nekontrolisana reprodukcija.

Udomljavanje
Udomljavanje napuštenih pasa i mačaka iz prihvatilišta je najhumaniji način njihovog zbrinjavanja, i tom prilikom moraju biti vakcinisani, sterilisani i obeleženi. Ukoliko se odlučite na usvajanje životinje iz prihvatilišta, kao poklon dobijate 10% na sve veterinarske usluge i usluge iz apoteke, a na period trajanja života usvojene životinje.

Promovisanje odgovornog vlasništva nad životinjama putem medijske kampanje
Promovisanje odgovornog vlasništva nad životinjama putem medijske kampanje obuhvata podizanje svesti građana i vlasnika, odnosno držalaca životinja, o obavezama koje povlači držanje životinja. Promocija odgovornog vlasništva vrši se kako putem televizije i radija tako i putem društvenih mreža.

Edukacija i informisanje
Vlasnici, odnosno držaoci pasa i mačaka, edukacijom i informisanjem upoznaju se sa osobinama i potrebama pasa i mačaka, sopstvenim motivima držanja pasa i mačaka, kao i zakonskim obavezama vlasnika pasa i mačaka.

Ponovno hvatanje, kontrola pasa i mačaka i revakcinacija
Ponovno hvatanje, kontrola i revakcinacija pasa i mačaka u Prihvatilištu vršiće se jedanput godišnje, po Zakonu o veterinarstvu, kao i u skladu sa programom prevetivnih mera Uprave za veterinu. Poslovi revakcinacije pasa i mačaka vraćenih na stanište i pasa i mačaka u Prihvatilištu vršiće se u procenjenom godišnjem obimu od 775 životinja.

Druge mere u skladu sa zakonom
Druge mere u skladu sa zakonom podrazumevaju eutanaziju, tj. lišavanje života pasa i mačaka na human način, u okolnostima i na način predviđen Zakonom o dobrobiti životinja, kao i druge mere koje za cilj imaju smanjenje populacije napuštenih pasa i mačaka.
